As a pioneer in the drug transporter field for 20 years, SOLVO is dedicated to exploring the science of transporters and their role in xenobiotic efficacy and safety.
„Integrált preklinikai eszközrendszer gyógyszerek felszívódásának meghatározására és felszívódási tulajdonságainak javítására ” című GOP-1.1.1-11-2011-0017 ProjektKedvezményezett: Solvo Biotechnológiai Zrt., 6726 Szeged, Közép fasor 52.A projekt Új Magyarország Fejlesztési Terv, Gazdasági Operatív Program keretében elnyert pályázat keretében valósul meg.
A projekt összköltsége: 187.348.501.- Ft
Elnyert támogatás: 121.700.315.- Ft
Futamidő: 29 hónap (2012.01.01.-2014.05.31.)
Projektvezető: Dr. Krajcsi Péter
A projekt célja:
A projektnek három fejlesztési célja van.
1. Szolgáltatás fejlesztés: kísérleti eszközrendszer és módszerek beállítása a felszívódás meghatározásához.
- fizikai-kémiai paraméterek meghatározása (oldékonyság, passzív permeabilitás)
- felszívásban releváns transzporter kölcsönhatások meghatározása (transzporter szelektív in vitro mérőrendszerek beállítása és validálása)
- in vivo és ex vivo rendszerek kiépítése (patkány és egér in vivo felszívódás, kifordított bélzsák technika, Ussing-kamra technika)
Az eszközök közül kiemelt jelentőségűek lesznek azok a transzporterek, amelyeket nem vizsgálnak rutinszerűen az iparban, illetve a transzporter fehérjék preklinikai fajokban megtalálható ortológjai (patkány, egér). A cél az, hogy a teljes bélhám (gyógyszer)transzporter palettát lefedjük specifikus in vitro eszközökkel (transzfektált emlős sejtvonalak, illetve ezekből preparált mebránfrakció) minden vizsgált fajban.
2. Eszközintegráció
A kísérletes eredmények értelmezése az élő szervezet/ember szintjén komoly kihívást jelent. A transzporterek működését leíró rendszerekben is megfigyelhető, hogy a modell vegyületek az egyik rendszeren jól működnek, más rendszeren pedig kevésbé. Ehhez hasonlóan, mindegyik rendszer más pozitív kontroll molekulával hozza a legjobb eredményt még akkor is, ha a rendszer független paraméterekkel normalizálunk.
A megoldást univerzális probe molekulák alkalmazása jelenti, melyek elfogadhatóan működnek valamennyi rendszeren. Ilyen molekulákkal minden egyéb mérést viszonyítani lehet, és ezzel elérhetővé válik az 'upscale' jellegű eredmény-felhasználás. Ha az adott anyagról vannak klinikai adatok, akkor ezeket az emberre is vonatkoztatni lehet.
Projektcélként tűztük ki a két legtöbbet vizsgált efflux transzporter (P-gp, BCRP) vonatkozásában az univerzális probe molekula kifejlesztését (eredménytermék).
3.Inverz prodrug-megközelítés validálása
Hatóanyagok kinetikai profilját prodrug megközelítéssel javítják. Ez az anyavegyület kémiai módosítását jelenti, ahol a származék jobb tulajodnságokkal rendelkezik, illetve a hatékony anyavegyület a szervezetben előáll, általában nem specifikus enzimatikus átalakítással.
Hagyományosan a felszívódás kapcsán a prodrug alakot úgy tervezik, hogy a származék szubsztrátja legyen egy aktív, felszívás irányú (uptake) transzporternek.
P-gp szubsztrát anyagok kapcsán megfigyeltük, hogy bizonyos funkciós csoportok kémiai módosítása után a származék már nem szubsztrát, tehát várhatóan a felszívódása is javul. Ezt az inverz megközelítést kiterjesztve a projektben a gyógyszerek efflux transzporter limitált kinetika javítására alkalmas technológiát fejlesztjünk ki.
A projekt tevékenységei:
1.LCMS- alapú oldékonyság mérőmódszer beállítása, PAMPA módszer beállítása
Felszívódásban szerepet játszó transzporterekre specifikus mérőmódszerek fejlesztése
BCS permeabilitás osztályozó rendszer felállítása Caco-2 monolayeren
In vivo és ex vivo felszívás módszerek beállítása preklinikai fajokon
A beállított módszerek kereszt validálása közös szubsztrátokkal
Felszívódásban szerepet játszó transzporterek karakterizálása
Excipiensek transzporter-köcsönhatásainak a vizsgálata, alkalmazása
Újszerű prodrug megközelítés a felszívódás növelésére
A projektben közreműködik a Debreceni Tudományegyetemi Karok TTK Szerves Kémiai Tanszék Dr. Patonay Tamás tanszékvezető egyetemi tanár kutatócsoportja.